Graag begin ik met heel goed nieuws:
Per september 2026 start er een tweede straatpastor. Na de zomer zal zij zichzelf voorstellen. Met een tweede straatpastor kunnen we vaker op straat aanwezig zijn voor mensen in kwetsbare situaties. Ook ontstaat er meer ruimte om het straatpastoraat verder te versterken en toekomstbestendiger te maken. Wordt vervolgd….
In mijn laatste blog, in februari, schreef ik over toenemende agressie van jongeren richting dakloze mensen. Helaas zien we dit nog steeds gebeuren. Het is laf om met een groep één man of vrouw lastig te vallen, verbaal en/of non-verbaal. Daarom vraag ik iedereen die getuige is van deze vorm van agressie om melding te maken bij de politie en ook contact met mij op te nemen. Wegkijken is geen optie.
Dat geldt overigens altijd: niet alleen bij agressie, maar ook wanneer het boven de 30 graden is, wanneer het regent of wanneer het vriest. Mensen op straat mogen niet genegeerd of denigrerend behandeld worden. Gelukkig zijn er ook veel mensen die wél een praatje maken, iets te eten kopen of op een andere manier aandacht geven. Gisteren kwam er bijvoorbeeld een jonge jongen naar een dakloze man toe om te vragen of hij iets wilde eten. Fantastisch — deze jonge man heeft het begrepen.
Aan iedereen die zich naast een ander opstelt en hulp aanbiedt: dank jullie wel. Jullie maken de dag van mensen op straat zoveel draaglijker. Blijf dat doen, ook als u niet altijd een vriendelijk antwoord terugkrijgt. Blijf omzien naar elkaar, want het aantal dakloze mensen in Dordrecht stijgt. Het helpt natuurlijk ook niet mee dat wanneer iemand na een intakegesprek voor de slaapopvang toch weer de straat op wordt gestuurd.
Het lijkt erop dat beleid belangrijker worden gevonden dan wat er werkelijk op straat gebeurt en hoeveel mensen daadwerkelijk in Dordrecht op straat leven. Wat klonk het destijds mooi dat de gemeente Dordrecht jaarlijks 50 woningen beschikbaar zou stellen voor dakloze mensen. Helaas voelt dit opnieuw als een sigaar uit eigen doos, al klinkt het voor de bühne goed.
Het straatpastoraat vraagt in de kern om één ding: medemenselijkheid. Die verwachting wordt ook door de gemeente uitgesproken richting haar inwoners. Laat de gemeente daarom zelf het goede voorbeeld geven: niet met beleid die vooral goed klinken voor de bühne, maar met oprechte betrokkenheid. Medemenselijkheid heeft geen groot podium nodig.
Ik wens u allen een goede en gezegende zomer toe
Daniël
Tel: 0648 1711 26